Telefon: 0544 204 61 82
e-mail: adanaterapi01@gmail.com

Ph. Dr. Murat İDİN – Biyografi

adana aile danışmanı murat idin

Uzmanlık: Psikoterapi, Aile Terapisti, Pedagoji Uzmanı

Adres: Çınarlı Mahallesi, Atatürk Caddesi Özülkü iş merkezi Kat:14  D:2 – 3
(Özel Adana Hastanesi Üstü)

Email: adanaterapi01@gmail.com

Telefon: +90544 204 61 82

2001 yılında samsun On Dokuz Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun oldu. Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını Klinik Psikoloji alanında tamamladı. Toplumsal gelişime önem veren biri olduğundan yerel ve ulusal Tv – Radyo programlarına ( TRT, TV A, Radyo Hayat…) katılarak insanların psikoloji alanında doğru bilgilere ulaşmasına aracılık etmektedir. Bireysel ve toplumsal psikoloji alanda yayınlanmış 6 adet kitap çalışması bulunmaktadır.

Aldığı Eğitimler: Aile Danışmanlığı, Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları ve Önleme, Çocuk Resimlerinin Pedagojik Açıdan yorumlanması, Öğrenci Koçluğu, Çocukluk Döneminde Görülen Konuşma Bozuklukları ve Tedavileri, Şema Terapi, Aile Eğitim Programları, Psikolojik DanışmaYöntemleri Eğitimi, Çocuk Oyunları ve Çocuğa Katkıları, Çocuklarda Öğrenme Güçlüğü Türleri, Çocuklarda MR bozuklukları Davranış Bozukluğu Önleme, Temel Kabiliyet ve Yetenek Testleri, Psiko-sosyal Eğitim Etkinlikleri, Otistik Çocukların Eğitimleri, Erken Otizm Tanılama Testi Chat-M Chat,  Cinsel Terapi, Psikolojik Testler Eğitimi, Kritik Analitik Düşünme Becerileri, Gestalt Psikoterapi Seminerleri, Ergenlerde Madde Kullanımı ve Nedenleri ve Önleme Terapisi, Travma Sonrası NormalleşmeOyun Terapisi Teknikleri ve Temelleri, Wisc-r Zeka testi  MMPI Kişilik Testi, Psikiyatrik Testler.

Murat İDİN üniversite eğitiminden sonra ülkemizin değişik bölgelerinde  psikoloji, pedagoji, aile içi etkileşim alanlarında yüzlerce araştırma yaparak binlerce birey ve aileye danışmanlık ve psikoterapi hizmeti verdi.  Bu amaçla bireysel ve ailesel terapi, psikolojik danışmanlıkaile danışmanlığı, çocuk gelişim danışmanlığı, çocuklarda MR danışmanlığı, çocuklarda davranış sorunları ve özel eğitim alanında çalışmalarda bulundu. Psikoloji alanında kişisel gelişimine katkı sağlamak amacıyla farklı konularda özel üniversitelerden birçok eğitimler aldı. Mesleğe başladığı ilk günden başlayarak insanı değerlendirmede bütüncül bir yaklaşım içesine girerek Mevlana’nın “İnsan suya düştüğü için boğulmaz, yüzme bilmediği için boğulur” felsefesini psikolojiye uygulama gayreti içerisindedir.  19 yıllık bilgi ve tecrübe birikimiyle geliştirmiş olduğu özel terapi yöntemleriyle okuma yazma bilmeyen insanlar dahi farkındalık kazanmaktadır. Gerçekleştirmiş olduğu psikoterapi çalışmalarında herkesin anlayıp yaşama uygulayabileceği yöntemleri kullanmaktadır.  Bu yöntemler sayesinde terapi sırasında farkındalık oluşturarak danışanlarının yaşam kalitelerini yükseltmeyi amaçlamaktadır.

Murat İDİN seminer, konferans , araştırma,kitap ve Klinik Psikoloji Doktora çalışmalarından kalan zamanlarda aile birey ve çocuklara yönelik Özel Kariyer Aile Danışma Merkezinde psikoterapi hizmeti gerçekleştirmektedir. Haftanın belirli gün ve zamanlarında danışanlarının yaşamlarına gerçekçi bir şekilde yön çizmelerine yardımcı olmak amacıyla terapi ve danışmanlıkhizmetleri sunmaktadır. Bu amaçla Adana ili ve çevre illerden gelen bireylere Bireysel Psikoloji,Aile ve Evlilik terapisi, Çocuk Psikolojisi ve Pedagojisi ve diğer alanlarda 17 yıllık deneyimi ile psikolojik yardım hizmetleri sunmaktadır.

Yaşanılan yerde psikolojik yardım alma durumu bulunmayan bireylere yönelik online terapi hizmetivermektedir.

UZMANLIK ALANLARI VE VERDİĞİ HİZMETLER

Adana da psikolojik danışmanlık ve Terapi Hizmeti:  Bireylerin yaşamış olduğu sorunlar karşısında onların ruhsal yapılarını güçlendirebilmek için seanslar düzenlenmektedir. Sorun tespit edildikten sonra yaşanılan olumsuzlukların oluşmasını hızlandıran etkenler incelenerek tekrar aynı oluşumların meydana gelmemesi için kişilik güçlendirilmektedir. Terapi esnasında bireyin bir yandan bilinçaltını rahatlatması diğer yandan da yaşam yolculuğunda dahada güçlenmesi amaçlanmaktadır.

Evlilik ve Aile Danışmanlığı:  Aile içinde eşler arasında dönem dönem bir çok sorunlar yaşanır. Aile sistemi gözden geçirilip eksiklikler giderilmediğinde aile hızlı bir şekilde çöküşe doğru yol alır. Aile terapisi yapılırken amaç görüşmelerde amaç suçluyu aramak olmayıp aile sistemine zarar veren, ailenin yaşam sularında mutlu ve huzurlu bir şekilde yol almasını engelleyen kişisel ve davranışsal sorunlar üzerindedurulmaktadır. İncelemeler ve uygulanan testler sonucu ortaya gerçekçi tespitler çıkarmak amaçlamaktadır. Ailenin yaşam sularında sağlıklı ve mutlu olarak yol alabilmesi için yaşanılan bütünlüğe anlam katmak hedeflemektedir. Bu amacı gerçekleştirmek için aile bireylerine yönelik Aile Terapisi  ve Aile Danışmanlığı hizmeti verilmektedir.

Çocuk Psikolojisi ve Pedagogi Hizmeti: Çocukların küçük yaşlardan itibaren yaşamış oldukları değişik sorunlarda sadece çocuk üzerinde durmak yerine yaşayan bir sistem olarak tüm aile bireylerini dahil etmektedir.  Çocuklara uygulamış olduğu resim analizi, hikaye analizi, oyun terapisi, aile dizilimi gibi yöntemlerle çocuğun iç dünyasına inip oluşan sorunların nedenlerini araştırıp iyileşmenin oluşabilmesi için aile yol göstermektedir. Çocukların yaşamış oldukları Korkular,Öğrenme Güçlükleri,Dikkat Eksikliği, Geçikmiş Konuşma, Güvenli Bağlanma,İktidar Mücadelesi, Duygusal Sorunlar, Öz güven Eksikliği, Sosyalleşme Sorunları, Altı ıslatma, Yalan Söyleme vb sorunlar karşısında ailelere çözüm önerileri sunmaktadır.

Kişisel ve Ailesel Gelişim Seminerleri: Başarı, motivasyon, anne babalığın gücü eğitimi, iletişim, stres yönetimi, aile içi etkileşim ve daha bir çok konuda seminerler düzenlemektedir.

Cinsel Terapi: Kadınlarda ve erkelerde görülen psikolojik kökenli cinsel sorunların iyileştirilip normal hale getirilmesine yönelik bir hizmet sunulmaktadır.

Öğrenci Koçluğu: Öğrencilerde akademik başarıyı oluşturan en önemli etken motivasyon ve çalışma yöntemleridir.  Bir öğrencinin eğitim hayatında istediği başarıyı elde etmesi eksikliklerini tespit edip gidermesinde saklıdır.  Okul hayatına ek olarak psikolojik gücü yanına alan öğrenci zamanda yapması gerekenleri de doğru bir şekilde yaparsa sonuçta başarının oluşumu hızlanır. Yapılan görüşmelerde bireysel olarak başarının önününde yer alan engeller ( Sınav kaygısı, Meslek Seçimi, Verimli Çalışma, Dikkat eksikliği…) tespit edilerek ortadan kaldırılmasına yönelik terapi hizmeti verilmektedir.

Klinik ve Gelişimsel Testler: Temel Yetenek Testleri,Temel Kabiliyet Testleri,Porteus labirentleri Testi, MMPI ,Akademik Benlik Kavramı Ölçeği, Beier Cümle Tamamlama Testleri,Burdon Dikkat Testi, Frostig Gelişimsel Görsel Algılama Testi,Sınav Kaygısı Envanteri,Çoklu Zeka Ölçeği,Hacettepe Kişilik Envanteri,SCL 90 Semptom Tarama Testi,Beck Depresyon Ölçeği, Metropolitan Olgunluk Testi, Good Enough Testi, Benton Görsel Bellek Testi, Cattel Zeka Testi 2A, RB Cattel 3A

Murat İDİN bir toplum gönüllüsü olarak toplumsal gelişime tüm yönleriyle katkı yapma gayreti içerisinde bulunmaktadır. Bu amaçla toplum hizmeti adı altında Radyo Hayatta  “Hayat Dünyamız” isimli programda radyo sevenlerle buluşmaktadır. Dönem dönemde Tv kanallarındaprogramlara katılıp canlı yayında dinleyicilerden gelen soruları yanıtlamaktadır. Yapmış olduğu medya programlarında insanların kişisel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla araştırmaları sonucu ortaya çıkan gerçekleri konu edinmektedir. Geçmiş yayınlarını youtobe adresine Murat İdin yazarak, radyo ve tv proğramlarına ulaşıp istifade edebilmeniz mümkündür.

Murat İDİN okulların, derneklerin, belediyelerin ve diğer kuruluşların daveti üzerine öğrencilere ve anne babalara yönelik başarı ve kişisel gelişim seminerleri vermektedir. Adana ve çevre illeri adım adım gezerek yüzbinlerce insan ulaşmış ve ulaşmaya da devam etmektedir.

Boş zamanlarında yapmış olduğu araştırmalar ve terapiler esnasında ortaya çıkan eksiklikleri konu edinen özgün kitap çalışmaları yapmaktadır. Çalışmalarında herhangi bir yerden alıntı alıp, derleme yapmak yerine bir uzman olarak özgün ve orijinal tespitlerini kitaplarına aktarmaktadır. Yazmış olduğu kitaplar Kültür Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünün yaptığı incelemeler sonucu toplum yararına olduğu tespit edilerek tüm Türkiye de bulunan kütüphanelere gönderilme kararı alınmıştır. Ayrıca bazı kitapları Çukurova ilçesinde bazı okullarda proje kitabı olarak belirlenmiştir.

YAYINLANMIŞ OLAN KİTAP ÇALIŞMALARI

Hayalden Gerçeğe Başarı                                         

Diriliş Terapisi                                                             

Başarıya Hazırlayan Aile

Evlilik Yürütme Sanatı                                           

ÇOCUK KİTAPLARI

Toprak İle Çiçek tatilde

Sınıfın Yıldızı Oluyorum

Kitapları bir çok internet kitapçılarından temin edebilmeniz mümkündür.

Adana içi sadece Atatürk cad. üzerinde bulunan Özel Adana Hastanesinin bulunduğu Kemal ÖZÜLKÜ İş Merkezi (Adana Büyük şehir Belediyesi Karşısı)  14. Katta Bulunan Özel Kariyer Aile Danışma Merkezinden temin edebilirsiniz.

Soru, Öneri,Seminer-Konferans talebi ve Toplu kitap siparişleri İçin merkez ile iletişime geçebilirsiniz.