Telefon: 0544 204 61 82
e-mail: adanaterapi01@gmail.com

Hizmetlerimiz

Vajinusmus

vajinusmus

Vajinusmus Nedir?

Vajinusmus ülkemizde her 10 kadından 1’ inde görülen cinsel işlev problemidir. Bu rakam tabi ki vajinusmus tedavisi konusunda yardım almak amacıyla başvuruda bulunan kişilerden oluşmaktadır. Vajinusmus konusunda yardım almayan, alamayan, hatta vajinusmusun ne olduğunu dahi bilmeyen, bunu bir rahatsızlık olarak kabul etmeyen kişileri düşündüğümüzde rakamın ciddiyetini daha iyi anlayabiliriz. Nitekim Adana’da vajinusmus tedavi hizmeti sunmama rağmen özellikle doğu illerimizden Van’dan, Ağrı’dan, Şanlı Urfa’dan… pek çok kişi vajinusmus tedavisi konusunda başvuruda bulunmaktadır. Çünkü özellikle bu illerimizde vajinusmus tedavisi konusunda yardım hizmeti sunabilecek profesyonel kişiler dahi ya hiç bulunmamakta ya da parmakla sayılabilecek kadardır.

Vajinusmus nasıl bir rahatsızlıktır? 

Türk kadınları olarak aslında hepimiz vajinusmuslu olarak doğuyor, cinselliğin biz kadınlar için çok zor, acı verici, utanç verici bir deneyim olduğu yanlış inançları, mitleriyle büyütülüyoruz. Ülkemizde hemen her genç kız hatta çocuk ilk gecesinde hastanelik olmuş gelin hikayelerini bir kez değil defalarca dinlemiştir. Penisin ne kadar büyük ve korkutucu olduğu ile ilgili hikayelerse kadın sohbetlerinin vazgeçilmezidir. Hele düğün gecesi ele tutuşturulan koca çarşaf… dille biri bize açık açık söylemese bile imalar, hikayeler, anılar, olumsuz yaşantılar cinselliğin biz kadınlar için acı verici, korkutucu, utanç verici, bir yandan da zorunlu olduğunu söylemekte ve sonuç yüzlerce, hatta binlerce vajinumuslu kadın…
Bizler bir şeyi tehlike olarak algıladığımız zaman, bir şeyden korktuğumuz zaman vücudumuz bazı tepkiler verir. Bu kadın veya erkek, şu veya bu kişiye özel bir durum değildir, hepimizde bu şekildedir. Tehlikeyle burun buruna geldiğimiz anda vücudumuz bizi tehlikeden korumak adına bazı tepkiler verir. Mesela kalp atışlarımız hızlanır, terleriz, kasılırız. Bunu daha iyi anlamak için uçak fobisi olan birini, savaşta düşmanla karşı karşıya kalan birini, ya da saldırgan bir köpeğin üstünüze doğru koştuğunu hayal edebilirsiniz. Böyle bir durumda ya kaçar, ya tehlikeyle savaşır ya da donakalırız. Vajinusmus olan bir kişi için cinsellik bir tehlikedir, dolayısıyla kişi cinselliğe yaklaştığı zaman vücudu bazı tepkiler verir, kalp atışları artar, vücudu ve vajina kasılır, vajina adeta kendisini kapatır. Kapalı ve kasılmış bir yere bir şeyi (penis, tampon, fitil vb.) sokmaya çalıştığınızda ya hiç girmez ya da ağrılı bir şekilde girer. Buradan anlayacağınız üzere vajinusmus; korku temelli olarak vajina içindeki kasların istemsiz bir şekilde kasılması ve dolayısıyla cinsel birlikteliğin gerçekleşememesidir. Buradaki istemsiz kavramının altını özellikle çiziyorum çünkü buradaki kasılma istemli, kadının bilinçli olarak kendi isteğiyle kasması değildir. Kadın cinselliği ister, ön sevişme aşamasında bir sıkıntı yoktur, problem vajinaya dokunulduğunda veya vajina girişine penis yerleştirildiğinde başlar. Kadın bu sırada müthiş bir kaygı ve korku yaşar, kendisini kapatır, eşini ittirir ve ilişkinin gerçekleşmesine izin veremez.
Bir cinsel terapist olarak size önerim vajınusmus olduğunuzdan şüpheleniyorsanız vakit kaybetmeden profesyonel bir yardım alın. Çünkü vajinusmus kendiliğinden geçebilecek ya da zaman geçtikçe çözülebilecek bir rahatsızlık değildir. Tam tersine zaman geçtikçe şiddeti artmakta, çözümü zorlaşmaktadır. Vajinusmus olmak utanılacak ya da çekinilecek bir durum değildir. Yazımın başında ifade ettiğim gibi ülkemizde her on kadından biri bu rahatsızlığı yaşamaktadır. Temelinde cinsellikle ilgili bilinçaltına yerleşmiş yanlış inançlar bulunmaktadır ve bunu değiştirmek basit bir iş değildir. Vajinusmus tedavisi cinsel terapi alanında uzmanlık gerektirmektedir ve bilimsel yöntemler kullanıldığında %100 çözümü olan bir rahatsızlıktır.

Uzman Psikolog ve Aile Danışmanlarından Randevu Almak İçin

0544 204 61 82 ve 0322 234 9 234