Telefon: 0544 204 61 82
e-mail: adanaterapi01@gmail.com

Sosyal Kaygı Hizmeti

Kalabalık ortamlarda diğer insanlar tarafından tuhaf, gülünç ve utanç verici mi buluyorsunuz kendinizi?

Sokakta yürürken herkes bana bakıyor diye düşünmekten yürüyüşünüzün değiştiğini mi fark ediyorsunuz?

Kalabalık ortamlara, sınıfta, toplantı da, iş davetinde kendi düşüncenizi söylemek isteyip söyleyemiyor hatta sesiniz kısılıyor kontrol edemiyorsunuz bu sebepten en ücra köşeleri, en arka yerleri mi tercih ediyorsunuz?

Tüm bu sıkıntılar olup biterken vücudunuzda da şu gibi değişiklikler mi oluyor; ellerde-koltuk altında tereme, yüzlerde kızarmabaş ağrısı, kalbin yerinden çıkacak gibi kuvvetli atması, vücudun çeşitli yerlerinde kasılmalar, ayaklarda ve ellerde koordinasyon ve kontrol kaybı, boğazda ve ses tellerinde herhangi bir fizyolojik sorun olmamasına rağmen ses kısılması, yutkunma güçlüğü, boğazda ağrı, ağız kuruluğu, mide ve bağırsak sisteminde rahatsızlıklar, diyare gibi belirtiler mi gösteriyorsunuz?

Tüm bu belirtiler Sosyal Kaygıyı işaret etmektedir. Sosyal fobi, insanlar benim hakkımda ne düşünüyorlar, başkaları tarafından olumsuz değerlendirilme, küçük düşme, güçsüzüm, yetersizim, çirkinim, beğenilmiyorum, sevilmeye layık değilim, hata yapmamalıyım, mükemmel olmalıyım, kaygılı olduğumu belli etmemeliyim, rahat davranmalıyım, kusursuz görünmeliyim, herkesin beğenisini kazanmalıyım gibi düşüncelerden kaynaklanan Sosyal Anksiyete bozukluğu olarak da adlandırılan bir sorundur.

SOSYAL KAYGI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Bilimsel olarak başarısı kanıtlanmış en sık kullanılan tedavi yöntemi Bilişsel ve Davranışçı Terapidir. Terapide kişinin kendisi ile ilgili olumsuz düşünceleri tanıması, kaygıyla birlikte görülen bedensel değişikliklerinin farkına varması, bu nedenlerin davranışlarına olan yansımasını değiştirmeyi hedefine alması ve bu doğrultuda sosyal ortamlarda deneyim kazanmak için davranışçı yöntem kullanarak, sosyal becerilerini artırmaya ve endişelerinin üstüne gitmesi çalışması yapılmaktadır. Bu bilgiler dahilinde gevşeme egzersizleri, psikoeğitim, aileyi bilgilendirme de yapılmaktadır. Tabi bu durum kişiden kişiye de değişiklik göstermektedir.

Uzman Psikolog ve Aile Danışmanlarından Randevu Almak İçin

0544 204 61 82 ve 0322 234 9 234