Telefon: 0544 204 61 82
e-mail: adanaterapi01@gmail.com

ALDATILDIM NE YAPACAĞIM ŞİMDİ?

aldatıldım ne yapacağım

ALDATILDIM NE YAPACAĞIM ŞİMDİ?

ALDATILDIM NE YAPACAĞIM ŞİMDİ?

Merhaba, ben Uzman Psikolog H. Betül ÖZOĞUL, Adana’da Psikolog olarak çalışmaktayım. Aldatma&Aldatılma yada başka bir konuda psikolog desteği almak istiyorsanız lütfen randevu alınız. 0544 204 61 82 ve 0322 234 9 234

Bu yazımı aldatan cephesinden değil de aldatılan cephesinden ele alacağım.

Aldatılma sadece kadına has bir durum değil her iki taraf için de geçerli. Aldatılma ağır bir olaydır. Bu durum ile karşı karşıya gelen bireyler eğer ki bu durumu önceden sezmiş ise sonucu ufakta olsa beklemektedir ve sezmeden bu durumu öğrenen kişilere göre daha şanslıdır çünkü diğeri kendisini duvara çarpmış gibi hissedecektir. 

Araştırmalar bizlere boşanma oranlarında şiddetten daha çok ‘Aldatma‘ yı kabul edemeyen bireyleri gösteriyor. Elbette ki şiddette kabul edilebilir birşey değil ama kişiler şiddeti affedebilirken aldatmayı afedemiyorlar. Çünkü burada tercih edilenken artık kenara koyulan olunmuştur. Bir zamanlar eşi tarafından kabul görürken, tercih edilirken artık eşinin tercihi değişmiştir. Aldatılmak güven kırıcı ve onur zedeleyici bir durumdur.Çoğu zaman bireyler toparlanmakta güçlük çekmektedir. Kendilerine olan değer yargıları değişmiş, değersizlik duyguları ön plana çıkmıştır.

Artık sorgulamaya başlamıştır ilişkilerini, daha önce eşi ile yaşadığı zamanları, paylaştığı ortak paydaları Eşinin(aldatan taraf) davranışları yalan mıydı? 

Söylediği sözler sahte miydi?

Benimle birliktelik yaşarken aklında ne vardı?


Bedenen benimleydi de zihnen ruhen karşı taraf ile mi birlikteydi? 


Bunları yaparken çocuklarımızı hiç düşünmedi mi?

Şimdi benim ve evlatlarımızın suratına nasıl bakıyor?

Affetmeli miyim? yoksa Bitirmeli miyim?

Affetsem bir daha yapar mı?

Bir daha yapmayacağından nasıl emin olabilirim?

Bu ve buna benzer sorular zihninizi fazla meşgul ediyor olabilir. 

Önemli olan bu aldatma krizinden sonra aldatılan cephesinde neler olduğu. Çoğu birey kızgınlık ile kin ve nefret duygularıyla, yaşamış oldukları yoğun üzüntü ve değersizlik duygularının etkisiyle yanlış kararlar verebiliyor. Sonrasında pişman olacağı kararlar verebiliyor. Oysa ki bu kriz doğru yönetilebilirse, sağlıklı kararlar verilebilirse sonrasında pişmanlık duygusu yaşanma oranı daha azdır ve vicdanen rahatlama olacaktır.

Sonuca yönelip devam mı? tamam mı? demek ve bu kadar net konuşmak her ilişki için farklılık gösterir. Çünkü her ilişki kendi içerisinde bazı dinamikleri, vazgeçilemeyecek olguları, sınırlılıkları, duyguları, anıları barındırır. Bunların dikkatli bir şekilde ele alınıp doğru değerlendirmeler yapılması gerekir.

Bireyler şu soruyu sorarlar kendilerine “her şey bitti mi şimdi?” Belki evet, belki de her şey aslında yeni başlıyordur. Çünkü bu kriz ile ilişki tekrar gözden geçirilip, problem çözme teknikleri ele alınacaktır.Aldatma öncesi sinyaller mevcut muydu? Bizler bu sinyallerin ne kadarını gördük yada bunları nasıl yorumladık? Şayet sinyal yok ise neden yoktu? Aslında ortada birbirine bağlı bir çift yok muydu? Bu ilişkide çiftlerin kartları birbirlerine ne kadar açıktı? Bu aldatma olgusu bir başlangıç olabilir. İlişkiyi tekrar ele almak, gözden geçirmek için tabi ki bu durumların sağlıklı ilerleyebilmesi uzman desteği ile mümkün.

Cephenin bir tarafında kendini değersiz hisseden biri, diğer bir cephe de ise kendini mahçup yada haklı gören başka biri. Her iki cephede de savaş olmadan sulh un barışın sağlanması için masaya oturmak gerekli ki bu durumun ortak payda da buluşması kendi başına mümkün olamaz. Duyguların yoğunluğu ile sağlıklı değerlendirme olamayacağı için dışarıdan 3. bir elin tarafsız olarak bu ilişkiye bakması ve profesyonel anlamda destek sağlaması gerekir. Lütfen kriz daha fazla büyümeden bir uzman desteğine başvurun aksi halde dönülmez bir yola girebilir yada sizden giden şeylerin daha fazla olmasına kapı aralamışsınız demektir.

     Bu dönem zor ve sıkıntılı olmakla birlikte atlatilamayacak bir dönem değildir. Yeter ki doğru zamanda dugru şekilde terapi alınsın.
Uzman Psikolog Havva Betül ÖZOĞUL

Rendevu İçin:  0544 204 61 82 ve 0322 234 9 234