Telefon: 0544 204 61 82
e-mail: adanaterapi01@gmail.com

Atılganlık Programı

atılganlık programı

Atılganlık Programı

ATILGANLIK PROGRAMI

                Toplum içerisinde kendini rahatça ifade edemeyen, söyleyeceklerini hep içine atan, yapma istediği bir şeyi baskılayan, yalnız kaldığı zaman ise bundan pişmanlık duyan, huzursuz olan, “KEŞKE” sözcüğünü çok kullanan bireylerin katılması gereken bir çalışmadır. Söylenmek yerine söylemek isteyen, duygu ve düşüncelerini rahat bir şekilde ifade etmek isteyen bireyler toplam 8 seanstan oluşan bu çalışmaya mutlaka katılmalıdır. İlişkilerinizde farklılıklar yaratmak için şimdi kendiniz için bir adım atın.

Bireyler kendi haklarına sahip çıkmadan başkalarının haklarına öncelik vererek davranışlarda bulunursa çekingenlik sergilemiş olunur. Bu durum bireylerin kendi oldukları gibi davranmalarının, isteklerine ulaşmalarının önüne geçmektedir. Adeta başkaları için yaşıyormuş konumuna gelebilirler. Neticede bireyin hayattan keyif alması zorlaşabilir. Pasif bireyler çoğunlukla suskun kalmayı tercih ederler ya da  ‘ben önemli değilim’, ‘bana aldırmayın’, ‘duygularım önemli değil’ gibi sözel ya da sözel olmayan ifadeler kullanmaktadırlar. Özgüvenleri az olduğu için duygu, düşünce ve inançlarının başkalarınınkine göre daha az önemli olduğu düşüncesinde olurlar. Çok sık özür dilerler. Başkalarından bir şey istemekte ya da hayır demekte güçlük çekerler (Bal, 2003).

Atılgan davranma, Atılganlık programı, kişinin toplumsal konumunu güçlendirme ve başkaları üzerinde daha etkileyici olmayı sağlama gibi konularda önemli bir rol üstlenmektedir. Atılgan davranış biçiminin; kişinin kendisine duyduğu güven duygusunu arttıran, diğer bireyler üzerinde saygı uyandıran, güvene dayalı ilişkiler kurma şansını arttıran, kişiye yaşamındaki olayların kontrolünün kendi elinde olduğu duygusunu veren bir özelliği vardır (Arslantaş, Adana ve Şahbaz, 2013; Akt., Gültat, 2018).

  Uzman Psikolog, Psikolojik Danışmanda ve Aile Danışmanlarından Randevu Almak İçin

 0544 204 61 82 ve 0322 234 9 234

Kurumumuz Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığına Bağlı
Özel Aile Danışma Merkezidir.