Telefon: 0544 204 61 82
e-mail: adanaterapi01@gmail.com

ÇİFTLER NEDEN TERAPİYE İHTİYAÇ DUYAR

çift terapisi

ÇİFTLER NEDEN TERAPİYE İHTİYAÇ DUYAR

 ÇİFT TERAPİSTİ PSİKOLOG EDA GÖREVİN 

ÇİFT TERAPİSİ NEDİR ?

 Bireylerin ikili ilişkilerinde (sevgili, sözlü, nişanlı) aralarında yaşanan sorunlarına (iletişim sorunları, bağlılık sorunları, cinsel problemler, uzlaşma sorunları vb.) çözüm bulma, ilişkiyi sağlıklı bir şekilde idame ettirebilme amacıyla tek tek ve çift olarak uygulanan terapidir.

Seanslar, sorunun veya sorunların kaynağına ilişkin bireysel ve çift olacak şekilde organize edilir.

ÇİFTLER NEDEN TERAPİYE İHTİYAÇ DUYAR?

 Farklı ortamdan gelen iki insanın “çift” olabilmesi için birbirlerini anlamaları, duygu-düşünce ve davranışları anlamlandırabilmeleri; bütün bu anlamlı çaba içinde zorluklar yaşamaları oldukça doğaldır. Her bireyin kendine özgü, bireysel farklılıkları mevcut olmakla birlikte, her ilişki de birbirlerinden farklı dinamikler taşır. Çiftlerin bu anlamlı çabalarında yaşadıkları zorluklar hem birbirlerini tanımalarında hem de yeni oluşumlara adapte olmalarında önemli basamaklardır. Yaşanılan zorlukları olumlu basamak olarak kullanabilmek, gelişip geliştirebilmek amacıyla çiftler terapiye ihtiyaç duyabilirler. Sadece sağlıklı işlemsel birliktelikler yaşamak, kendini ve diğerini olumlu değerlendirebilmek (sorun olmaksızın) için de terapi alınabilinir.

 Bazı kurallar bireylerin “eş” seçiminin rastlantısal olmadığı ve kendi ebeveynlerinde bulunan olumlu-olumsuz özelliklerin eş seçimlerini etkilediğini belirtmiştir. Eşler anne ve babamızın yansımalarıdır ve çocukluk dönemimimizde karşılanmayan ihtiyaçlarımızın, yaralarımızın iyileştirilmesi için seçilmiş kişilerdir. İlişkilerin evliliğe dönüşmesi, ilerlemesi de çiftler için bir nevi tedavi, iyileşme sürecidir.

Bu sebeple çift terapisi bu noktada daha da önem arz etmektedir. İlişki, (sevgililik, sözlülük, nişanlılık) evresinde sorunlara profesyonel yardım ile çözüm bulmak ileriki zamanda sağlıklı birliktelik, işlevsel aile oluşturma açısından oldukça önemlidir.

 Çiftler arasında kullanılan sözlü ve sözlü olmayan diller önem taşır.

“Sen” dili

“Ben” dili

“Biz” dili ve en önemlisi “Sevgi” dili.

İlişkiyi başlatan, sürdüren en önemli dildir sevgi dili. Çiftlerin birbirine verdikleri “sevgi” dili zaman zaman ,aralarında, yanlış, eksik veya olumsuz algılanabilir. Bu nedenle, terapide özellikle üzerinde durulması gereken konulardan biridir ilişki dili. Unutulmamalıdır ki “ben” ve “sen” olmadan “biz” olmak mümkün değildir. Terapide de, farkındalık yaratmak, bireysel var olmadan, çift olarak var olunamayacağı, üzerinde durulması gereken noktadır.

Sadece ilişki verimliliği arttırmak için de sorunlar yaşanmadan (psikolojik, duygusal, cinsel, sosyal ve ekonomik) terapiye başvurulabilinir. 

Siz de ilişkinizdeki sorunlara çözüm bulabilmek- ilişkinizi işlevsel hale getirmek için profesyonel destek alabilirsiniz.

Merkezimiz Aile Bakanlığına Bağlı ÖZEL Bir Kuruluştur.

Eda hocamızdan Bilgi ve Randevu Almak İçin Arayınız.

0322 234 9 234 ve 0544 204 61 82