Telefon: 0544 204 61 82
e-mail: adanaterapi01@gmail.com

Dr.Mustafa CANPOLAT Bireysel ,Aile, Evlilik ve Cinsel Terapisti

Dr.Mustafa CANPOLAT Bireysel ,Aile, Evlilik ve Cinsel Terapisti


Dr.Mustafa CANBULAT

Bireysel, Çift, Aile ve Evlilik Terapisti, Cinsel Terapist 

Mustafa Hocamız ile Direk Görüşüp Randevu Almak için :   
GSM: 0(533) 491 40 98.  Sabit Telefon: 0(322) 999 34 45 

         
            1974 yılında başladığı Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1980 yılında mezun oldu. SSK dispanser hekimliği, sağlık ocağı hekimliği, çeşitli sanayi ve endüstri kuruluşlarında iş yeri hekimliği yaptıktan sonra 2009 yılında emekli olan Mustafa Canbulat daha sonra INTERNATIONAL FAMILY THERAPY ASSOCIATION (Uluslaraarası Aile Terapileri Derneği) üyesi “Sistemik Psikoterapi Enstitüsü” ‘nün Aile Danışmanlığı Sertifika Eğitimini ve Süleyman Demirel Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nin Aile Danışmanlığı Sertifika Eğitimi’ni tamamladı.

           Bunlara ek olarak Mersin Üniversitesinde Aile eğitimi ve danışmanlığı konusunda yüksek lisans eğitimini tamamlayıp, Süleyman Demirel Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nden Cinsel Terapi eğitimi alan Dr Mustafa Canbulat Oyun Terapisi, Objektif Testler ve Üreme Sağlığı ile ilgili de eğitimler almıştır ve Weinheim Enstitüsü’nün düzenlediği 4 yıllık Aile Terapisi eğitimini tamamlamıştır.


            Tüm meslek hayatı boyunca psikiyatri, psikoloji ve psikopatoloji konularına özel bir ilgi duyan Mustafa Canbulat, on yılı aşkın bir süredir sadece bireysel ve aile terapisi konusunda yoğunlaşmış ve “Sistemik Psikoterapi” ekolünü benimsemiştir.

            Ailenin bir organizma gibi canlı bir sistem olduğunu ve bu sistemin parçalarından her hangi birindeki bir sorunun tüm sistemin dengesini bozduğunu savunur. Aile sistemi içerisindeki aksaklıkların bireysel psikolojik sorunlara yol açmasının yanında bireysel psikolojik sorunların da aile sistemini olumsuz yönde etkilediğini kabul eden bu ekol, bireysel bir sorun nedeniyle başvuran bir kişiyi aile sistemi içerisinde ele almak gerektiğini savunur. Aile sistemi içerisindeki ilişki dinamikleri sadece psikolojik problemlerden dolayı değil, doğum, ölüm, evlenme, boşanma, kaza, sakatlık, engellilik gibi yaşamsal olaylardan da etkileneceğinden bu tip durumlar da “Sistemik Aile Terapisi” ‘nin çalışma alanına girmektedir.

Evlilik çatışması insan yaşamındaki problemlerin en rahatsız edici olanlarından biridir. Her evlilikte bazı problemler yaşanır ancak kimi zaman problemler çiftlerin derin bir hayal kırıklığı yaşamasına ve evliliğin devamını sorgulamaya kadar varabilir. Oysa bu olumsuz gidişi durdurmak mümkündür. Çiftler bunu bazen kendi çabalarıyla, problem çözme becerileri geliştirerek başarabilseler de çoğu zaman profesyonel bir yardım gerekmekte ve evlilik terapisine ihtiyaç doğmaktadır.

Çözüme kavuşmayan sık tartışmalar, olumlu duyguların kaybı, arkadaşlık, seks ve canlılığın azalması evliliğin sorunlu olduğunun işaretleridir. Önemsememe,  içe çekilme, şiddet ve bağlantının tümüyle kopuk olması söz konusuysa eğer evliliğin büyük bir problem içinde olduğunu ve boşanma riskinin yüksek olduğunu söylemek mümkündür. Evlilik çatışmasından söz etmek için resmi olarak evli olmak şart değildir. Uzun dönemli ciddi ilişkilerde de bu tür problemlerle evlilik terapisine ihtiyaç duyulabilir.

Adana ilinde bulunan Özel Aile Danışma merkezimizde; Evlilik terapilerinde çiftlerin terapiye başvurma nedenleri ne olursa olsun, öncelikle evlilikleri tüm yönleriyle değerlendirilir. Değerlendirme sürecinde, birlikte ve ayrı görüşmeler yapılarak her iki taraftan da sorunu ve sorunun tarihçesini kendi gördüğü açıdan tanımlaması istenir. Her birinin çözüm konusundaki öneri ve düşünceleri alınır ve terapiden beklentileri belirlenir. Bu süreçte, eşlerin kişilik özelliklerinin evliliğe yansımasını anlamak için her ikisine de psikometrik testler ve evlilikteki sorunların türünü ve şiddetini belirlemeye yarayan bazı ölçekler uygulanır. Birleşik seanslarda eşlerin birbiriyle iletişim tarzı ve aralarında nasıl bir etkileşim olduğu gözlenir, birbirlerine söylediklerinin aynı anlamlarda işitilip işitilmediğine bakılır.

Günümüzde çocuk psikolojisi ebeveynler tarafından önemsenmeye başlasa da hala bir çocuk psikoloğuna ya da psikiyatriste gitmek birçok insan için gizlenen, korkulan bir durum olma özelliğini büyük ölçüde koruyor. Anne-babalar çocuklarını psikoloğa götürmek için defalarca düşünüyor, sorunları çözmek için çeşitli yöntemleri deniyor ve en son çare olarak bir çocuk psikoloğuna başvuruyor. Psikoloğa gitmek için çocukların herhangi bir sorun yaşamasını veya bir hastalık, davranış bozukluğu geliştirmesini beklemek yanlıştır. 0-6 yaş döneminde çocukları, gelişim kontrolü yaptırmak için düzenli aralıklarla bir uzmana götürmek gerekir. Böylece çocuğunuzun gelişiminin normal olup olmadığını, Çocuğunuzun gelişimini desteklemek için neler yapabileceğinizi, nasıl sağlıklı iletişim kuracağınızı, çocuğunuzun içinde bulunduğu dönemle ilgili gerekli bilgileri ve bu dönemlerde dikkat etmeniz gereken konuları öğrenmenin yanı sıra farkına varmadan yaptığınız hataları görme ve düzeltme olanağı bulursunuz. 0- 18 yaş grubundaki herkes Çocuk Psikologu hizmetlerimizden yararlanabilirler.

CİNSEL TERAPİ
İstek Farklılıkları: İlişkide çiftlerin cinsel birleşmenin ne zaman ya da ne sıklıkta gerçekleşeceği ile ilgili anlaşmazlık yaşaması oldukça sık rastlanan bir durumdur. Cinsel terapiye katılan çiftlerin üçte ikisinde erkeklerin kadınlardan daha sık cinsel ilişki beklentisi içinde oldukları görülürken cinsel terapi uzmanı psikologlar her iki taraf için de kabul edilebilir bir yol ve sıklık bulunması konusunda yardımcı olabilir.

Ereksiyon (Sertleşme) Sorunları: Erkeklerde cinsel birleşme süresince yeterli ereksiyonu sağlayamama olarak ifade edilen sertleşme sorunlarında son yıllarda her ne kadar cinsel istek arttırıcı ilaçların kullanımı artmış olsa da altta yatan psikolojik nedenlerinbelirlenmesi ve tedavi süreçlerinde cinsel terapi konusunda uzman bir psikolog desteği almanın tedavi başarısını önemli ölçüde arttırdığı görülmektedir.

Ağrılı Cinsel İlişki: Kadınlarda cinsel birleşme sırasında genital bölgede yaşanan ağrıların bölge çevresindeki kist, enfeksiyon, sistit gibi fiziksel nedenleri olabileceği gibi yoğun kaygı, olumsuz düşünceler, cinsel travma hatıraları, yanlış öğretiler gibi psikolojik nedenler de bu rahatsızlığa yol açabilmektedir.

Vajinismus: Kadınlarda fiziksel hiçbir problem olmadığı halde pelvis kaslarındaki kasılmalar nedeniyle ilişkiye girilememesi ya da iağrılı ilişki yaşanması durumu olarak adlandırılan vajinismus problemi aslında cinsel sorunlar arasında psikoterapi uygulamalarıyla en rahat çözülebilen sorunlardan biridir. Özellikle cinsellik hakkında doğru olmayan bilgiler nedeniyle korku, kaygı, endişe yaşayan kadınlarda sıklıkla görülen vajinismus tedavisinde cinsellik konusunda uzman terapistlerin danışanlarında var olan yersiz korku ve endişeleri eğitim mekanizmalarıyla giderebilirler.

Mustafa Hocamız ile Direk Görüşüp Randevu Almak için 
         

                    Merkezi Arayıp hocamızdan Randevu için:  
                            0544 204 61 82 ve 0322 234 9 234