Telefon: 0544 204 61 82
e-mail: adanaterapi01@gmail.com

ONLİNE (ÇEVRİMİÇİ) PSİKOLOJİK DANIŞMA İÇİN BİLGİLENDİRİLMİŞ ONAM FORMU

ONLİNE (ÇEVRİMİÇİ) PSİKOLOJİK DANIŞMA İÇİN BİLGİLENDİRİLMİŞ ONAM FORMU

ONLİNE (ÇEVRİMİÇİ) PSİKOLOJİK DANIŞMA İÇİN BİLGİLENDİRİLMİŞ ONAM FORMU

Sayın Danışan;

Online psikolojik danışma; Terapi merkezinde görüşme fırsatı bulamayan ya da bunu tercih etmeyen danışanların, Skype, Whatsaap, Google Talk, Zoom gibi programlar kullanarak internet üzerinden çevrimiçi yolla, canlı olarak video konferans yoluyla iletişime geçmesiyle gerçekleştirilen bir psikolojik görüşme ve danışma hizmetidir. Danışmanlık merkezlerinde olduğu gibi çevrimiçi kameralı görüşmelerimizde de temel danışma ilkelerine uygun hareket edilir. Bu form sizleri bu konuda bilgilendirmek ve onayınızı almak, karşılıklı yükümlülükleri bildirmek amacı ile hazırlanmıştır.

● Görüşmeler farklı bir karar alınmadıkça Whatsaap kullanılarak yapılacaktır.

● Kameralı görüşmelerde tarafımızdan gizlilik ilkesine uygun ortam düzenlemekte, görüşme odasında yaklaşık 50 dakikalık seans süresi ayrılmaktadır. Sizin görüşme yapacağınız ortamın da gizlilik ilkelerine uygun olması gerekmektedir.

● Terapi-görüşme sırasında her iki görüşme ortamında da üçüncü şahısların
bulunmamasına dikkat edilmelidir.

● Görüşme, ses ve görüntü kayıtları tutulacak ise bu iki tarafa da önceden birbirine kayıt
işlemini bildirme yükümlülüğü getirir. Onay alınmaksızın herhangi bir görüntü/ses
kaydı alınamaz.

● Görüşme sürecinde tutulan yazılı kayıtlar ve onay alınarak tutulan görüntü ve ses
kayıtlarının tutulan tüm kayıt ve raporların, yapılan tüm görüşmelerin gizliliği taahhüt
edilmektedir.

● Görüşme, kayıt ve raporların gizliliği ancak aşağıda belirtilen koşullarda ihlal edilebilir:

1. Kişinin kendisi veya vasisi izin veriyorsa,
2. Kişinin açık ve yüksek intihar riski varsa,
3. Kişi başkalarına karşı saldırgan planlar belirtiyor ise,
4. Kişin ölümcül bulaşıcı bir hastalığı var ve bilgiyi bulaştırabileceği kişiler ile
paylaşmayı reddediyor ise,
5. Kişi bir çocuğu istismar ediyor ise,
6. Kişi bir yaşlıyı taciz veya istismar ediyor ise,
7. Mahkeme veya yasal merciler bilgi talep ediyor ise.

● Gizliliğin ifşa edilmesi gereken durumlarda özel bilgiler sadece gerekli mercilere ve gerekli düzeyde belli kısıtlamalar getirilerek paylaşılacaktır.

● Görüşme başlamadan önce bulunduğunuz adres, iletişim bilgileri psikoloğunuz ile görüşmeye başlamadan ya da görüşme sırasında acil durumlar için sizden istenebilir.

● Bilgisayarınız kişisel olmalıdır. Toplu alanlarda(internet cafe, iş bilgisayarı vs.) kullanılan bilgisayarlar görüşme sırasında kullanılmamalıdır. Ayrıca güvenlik duvarı ayarları ve virüs koruması gibi güvenlik önlemlerinin olması önemlidir. Bizimle yapacağınız görüşmelerde, güvenlik önlemleri alınmış özel bir bilgisayar kullanılmaktadır.

● Gerekli durumlarda ölçek ve formlar size elektronik yolla gönderilebilir.

● Görüşmelerin hem sizi hem de diğer danışanları bekletmememiz için vaktinde başlayıp
bitmesi önem teşkil etmektedir. Bu sebeple şayet sizden kaynaklanan bir sorun ile görüşmelere geç gelirseniz, o günkü görüşmeniz geç kaldığınız süre kadar kısa sürecektir. Gecikme durumu psikoloğunuz sebebiyle oluşursa psikoloğunuz bu gecikmeyi telafi etmekle yükümlüdür.

● İlk görüşmelerin yüz yüze olması tercihimizdir. Ancak ulaşım ve başka engelleri (sokağa çıkma yasağı, olağanüstü haller….) olan danışanlar durumun aciliyetine göre görüşmeye alınabilir, ilk görüşmelerde sizden kimlik bilgileriniz istenebilir.

● Görüşmelerden istenen verimin alınamaması durumunda danışan kişinin çıkar ve ihtiyaçları ön planda tutulmak suretiyle başka bir psikoloğa veya kuruma yönlendirme yapılabilir.

● Görüşmeleri sonlandırmak istediğinizde, psikoloğunuzla yapacağınız bir görüşme sonrasında bunu gerçekleştirmeniz uygundur, istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.
Bu kurallar sizleri olası istenmeyen durumlardan korumak ve riskler konusunda aydınlatmak içindir lütfen anlaşılmayan kısımları ya da sorularınızı bize iletiniz formu okuduğunuzu psikoloğun tarafından size açıklandığını ne anladığınızı yalan bir e-posta gönderiniz de formu imzalı bir kopyasını bize iletiniz.
YUKARIDA YAZILANLARI OKUDUM ANLADIM 
……………………………………………………………..
AD/SOYAD TARİH
İMZA