Telefon: 0544 204 61 82
e-mail: adanaterapi01@gmail.com

Psikolojik Check Up

indir

Psikolojik Check Up

PSİKOLOJİK CHECK UP NEDİR

Check up kelimesi daha çok sağlık kurumlarında kişinin hangi hastalığının olduğu ve değerlerinin ne düzeyde olduğunu görmek adına kullanılmaktadır.

Adana Aile Danışmanlık merkezinde ise bu durum psikolojik check up da ailelerden en çok şikayet aldığımız dikkat eksikliği, dikkat dağınıklığı, hiperaktiviteye bakmakla beraber aile tutumunun çocuk üzerinde ki etkilerini elde etmekteyiz. 

Çocuğun davranış kalıplarından hayata, eğitime, sosyal yaşama uyumu, akademik anlamda adaptasyon sorunu veya akademik başarısını engelleyici faktörlerle çocukta da görülen okuma yazma ve anlamada, öğrenme güçlükleri, çocuğunuzun var olan zeka düzeyi ve bu düzeyin yaşam alanında performansını nasıl etkilediğini aileden alınan öyküler ile sonucun örtüşüp örtüşmediği de yine Adana Aile Danışmanlık merkezinde alanında uzman Uzm. Psikolog ve Aile Danışmanı-Çocuk Terapisti tarafından yapılmaktadır.

Psikolojik Check up u yaparken çocuğu 2 uzman gözlemlemektedir. Test sırasında tavır ve davranışları, dikkat eksikliği, performansı, kaygı düzeyi ve bunun sürece yansıması da değerlendirmeye alınmaktadır.

PSİKOLOJİK CHECK UP KİMLERE UYGULANIR 

Adana Aile Danışmanlık merkezinde 4 yaştan itibaren başlayıp yetişkinlerde dahil yaş aralığı geniş tutulmaktadır.

Kişiye uygulanan özel çalışma ve uygulama etkinlikleri, seviye düzenleme sayesinde her yaşa uygundur.

Dikkat eksikliği dikkat dağınıklığında olduğu gibi özellikle günümüz çocuklarında bilgisayar tablet gibi teknolojik ürünlere olan meraklarının yanı sıra eğitim amaçlı kullanılarak etkinlikler ve programlar ona göre düzenlenmiştir.

PSİKOLOJİK CHECK UP’TA HANGİ TESTLER UYGULANIR

Adana Aile Danışmanlık merkezinde aşağıda sıralanan testler uygulanmaktadır.

WİSC-R; Güvenirliliği ve geçerliliği kanıtlanmış dünyada kullanımı kabul görmüş sonucu her yerde aynı olan ve yıllardır kullanılan bir zeka testidir. Çocuğun sözel ve sayısal alanında performansına bakılmaktadır.

TONİ-4; Yapılan testleri destekleyici anlamda yapılan görsel ve işitsel zekayı ön plana çıkarmak suretiyle sözsüz uygulanan bir testtir.

P-TONİ; 3-6 yaş arası okuma yazma bilmeyen çocuklarda algılama ile görsel zekanın bütünlüğü ile uygulanan sözsüz zeka testidir.

MOXO TESTİ; Dikkat eksikliği , zamanlama, dürtüsellik ve hiperaktivitenin objektif olarak ölçülmesini sağlayan bir testtir.

D2 DİKKAT TESTİ; Seçici dikkati belirlemek için geliştirilmiştir. Psikomotor hız, doğru ve yanlış işaretlemeler gösterilen performansın kalitesi bu testte değerlendirilmektedir.

CİHAZ DİKKAT TESTİ; Algılama, anladığını yorumlama, dikkat eksikliği ve dikkat dağınıklığı, konsantrasyon ve odaklanma gelişim sistemlerini bir bütün olarak ele alınmasını sağlayan testtir.

FRANKFURTER; 5-6 yaş okul öncesi dönem çocuklar için uygulanan konsantrasyon testidir.

Adana Aile Danışmanlık merkezinde yapılan tüm testler için çoklu değerlendirme yapılarak sonuç anlaşılacak bir dil ile hem yazılı hem sözlü olarak ailelere sunulmaktadır.

Çocuğa ve bireye yapılan testlerde çocuğun/bireyin seçici dikkat, sürdürülebilir dikkat, tepki hızı, psikomotor hızı, odaklanma, dürtüsellik kontrolü, eş zamanlılık, problem çözme, planlama, kısa süreli hafıza ve çalışma belliği gibi tüm bilişsel alanların ölçümü yapılır.