Telefon: 0544 204 61 82
e-mail: adanaterapi01@gmail.com

Vajinusmus Tedavi Süreci adana

vajinusmus tedavisi. vajinusmus nasıl tedavi edilir

Vajinusmus Tedavi Süreci adana

VAJİNİSMUS TEDAVİ SÜRECİ

Vajinismus tedavi süreci vajinismus olan kadınların oldukça merak ettiği ve maalesef kaygılandıkları bir konu. Sırf bu kaygıdan dolayı yıllarca tedaviyi ertelemekte ve tedavi olmaktan kaçınmaktalar. Hemen hepinizin kafasında tedavi sürecinde canım yanacak mı?, acıyacak mı?, parmak egzersizi yapacak mıyım? sorularının olduğunu biliyorum ve hepsine hayır diyorum. Bu makaleyi yazmamın nedeni işte bu sorulara yanıt bulanız ve vajinismus tadavi sürecini kabataslak da olsa anlamanız. 

  1. Vajinismus tedavi sürecinin başında öncelikle değerlendirme görüşmesi yapılır. Bunun yapılmasının nedeni vajinismusun nedeninin, şiddetinin ve seyrinin anlaşılmasıdır. Kişinin cinsellikle ilgili bilgisi, cinsellik sırasındaki yaşantıları, eşler arasındaki uyum değerlendirilir. Henüz değerlendirme görüşmesinde kişinin cinsellikle ilgili mitleri, yanlış inançları ortaya çıkmaya başlar. Değerlendirme görüşmesinin sonunda çiftlere vajinismusun nasıl bir rahatsızlık olduğu, nasıl devam ettiği ve nasıl tedavi edileceği anlatılır. Özellikle tedavi yöntemiyle ilgili ayrıntılı bilgi verilir. Çiftler tedaviyi kabul etmişse cinsel birliktelik yasağı koyulur ve eğer daha önce vajinal muayene yapılmamışsa mutlaka muayene olmaya yönlendirilir. Çok küçük bir ihtimal dahi olsa vajinada fizyolojik bir problem olup olmadığı anlaşılmalıdır.  
  2. Vajinismus tedavisinde bilişsel davranışçı terapi yöntemini kullanılmaktayım. Gerektiğinde hipnoz tekniklerinden yararlanarak süreci kolaylaştırmaktayım. 
  3. Tedavi sürecinin başında ayrıntılı bir şekilde kadın cinsel organı anatomisi, cinsel yanıt döngüsü, cinsellik sırasında kadın ve erkeğin vücudunda neler olup bittiği anlatılır. Bu süreçte bolca görsel materyalden, maketlerden, kitap, broşür gibi kaynaklardan yararlanılır. Bunun yapılmasının amacı kişinin vajina ve cinsellikle ilgili yanlış inançlarının doğru bilgilerle yer değiştirilmesidir. 
  4. Kişiye istemsiz şekilde kasılan vajina kaslarını kontrol etmesine dönük egzersizler öğretilir.
  5. Derin gevşeme ve nefes egzersizleri öğretilir çünkü kasılma sırasında sadece vajina değil kişinin tüm vücudu kasılır ve bu kasları kontrol etmeyi, gevşemeyi öğrenmesi gerekir.
  6. Kişiye cinsellikle ilgili imajinasyon oluşturma öğretilir çünkü cinsellik bedenden ziyade zihinle yapılan bir eylemdir. 
  7. Ardından davranışçı müdahalelere geçilir. Bu aşamada bireysel ve çift olarak aşk oyunları dediğimiz egzersizler yapılmaya başlar ve kişi kademeli olarak cinselliğe maruz bırakılır. 

Bütün egzersizler seans sırasında çiftlere anlatılır. Kişiler egzersizleri evde ev ödevi şeklinde uygularlar ve bu egzersizlerin aşamalı ve düzenli bir şekilde uygulanması çok önemlidir. Ve yine eş desteği süreci olumlu anlamda etkilemektedir. 

Süreç boyunca elimizden geldiğince sık aralıklarla görüşüyoruz (haftada iki-üç) çünkü ne kadar odağımızı vajinismusa kaydırırsak o kadar hızlı sonuç oluyor. 

Sürecin sonunda pek çok danışanımdan duyduğum şey ‘bu kadar kolay bir şey için yıllarımı boşa geçirmişim, bu kadar kaygılanacak bir şey yokmuş’. Vajinusmus tedavisinde danışanlarımdan istediğim her gün bir saatlerini cinselliğe ayırmaları, seansları aksatmadan düzenli bir şekilde gelmeleri. Bu süreci bisiklet sürmeyi öğrenme gibi düşünebilirsiniz. Düzenli ve azimli bir şekilde çalışarak sonuca kısa sürede ulaşabiliyorsunuz. Süreç kişiden kişiye değişse de ortalama 6-8 gün sürüyor. Bunun için inanın ertelemeye değmez.

 

 Randevu Numaraları

0544 204 61 82 ve 0322 234 9 234