Telefon: 0544 204 61 82
e-mail: adanaterapi01@gmail.com

Vajinusmus’un Çözümü

Vajinusmus'un Çözümü

Vajinusmus’un Çözümü

Vajinusmus’un Çözümü Var Mıdır?

Vajinusmus’un Çözümü nedir diye soruyor olabilirsiniz. Gelin bu sorunun cevabını birlikte inceleyelim..

‘’ Evlendim ama ilişkiye giremiyorum.’’

‘’ 2 Aylık evliyim ilişkiye giremiyorum.’’

‘’Evleneli uzun zaman oldu ilişkiye giremiyorum.’’

‘’Vajinismus için hangi doktora gidilmeli, neler yapılmalı ?’’

Vajinismus’un genel bir tanımını yapacak olursak, vajinismus vajina kaslarında meydana gelen kasılmalar nedeniyle vajinaya giren herhangi bir cismin girişini engelleyen bir rahatsızlıktır diyebiliriz ya da vajinismus, vajina girişindeki kasların istemdışı (bilinçdışı) kasılmasıyla cinsel birleşmenin acılı, ağrılı ve mümkün olmayan, imkansız hale gelmesidir.

Vajinismus tanımımız bu olsa da belirtmek isterim ki; Vajiinismus doğru yöntem ve tekniklerle psikoterapi eşliğinde %100 tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır.

Vajinismus kadın işlev bozukluğu sınıfında yer alsa da, vajinismus rahatsızlığı çiftleri etkilediği için, bu rahatsızlık hem erkek hem kadını ilgilendiren bir çift sorunu olarak değerlendirilmelidir.

 

Çoğunlukla psikolojik sebeplerden dolayı ortaya çıkan vajinismus

 

‘’Evlendim ama ilişkiye giremiyorum.’’

‘’2 Aylık evliyim ilişkiye giremiyorum.’’

‘’Yeni evlendim ilişkiye giremiyorum.’’

‘’Evliliğimin ilk yılı ilişkiye giremiyorum.’’

‘’Uzun yıllardır evliyim fakat ilişkiye giremiyorum’’ diyen;

Sıklıkla ilk kez cinsel birliktelik yaşayacak kadınlarda görülebildiği gibi aktif cinsel hayatı olan kadınlarda da görülebilmektedir.

Evet, vajinismus evliliğinin ilk aylarında ya da evliliğinin ilk 2 ayında olan çiftlerde görülebildiği gibi ‘’evlendim ama ilişkiye giremiyorum.’’ diyen, uzun süredir evliyim ama ilişkiye giremiyorum diyen çiftlerde, kadınlarda da görülebilir.

‘’Evlendim ama ilişkiye giremiyorum diyen,

‘’2 Aylık evliyim’’

‘’4 Aylık evliyim’’

‘’1 Yıllık evliyim’’ gibi açıklamalarda bulunan, vajinismus rahatsızlığı yaşayan kadınlar, cinsel ilişkiden alınacak hazzın yerine acıyı, canının yanacak korkusunu ve kaygısını koymuşlardır.

Vajinismus; kas spazmlarından dolayı çiftlerde cinsel birleşmenin gerçekleşmediği gerçekleştiği durumlarda ise kadının ağrı yaşamasına neden olduğu bir cinsel işlev bozukluğudur. Fakat bu rahatsızlık çok yoğun bir şekilde psikolojik nedenlerden kaynaklı bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır.

‘’Evlendim ama ilişkiye giremiyorum.’’

‘’Evliyim ama ilişkiye giremiyorum.’’

‘’2 Aylık evliyim, şu kadar zamandır evliyim ama evliliğimin cinsel yönü iyi gitmiyor.’’ Diyen vajinismus rahatsızlığı yaşayan kadınlarda vajinismusun psikolojik nedenleri arasında geçmişteki cinsel travmalar,  cinsellikle ilgili yanlış inanışlar, cinselliğe ilişkin tabular görülmektedir.

Yine vajinismusun nedenlerine baktığımızda vajinismusun tek bir sebebinin olmadığını birçok nedenden kaynaklanabildiğini görmekteyiz.

Vajinismus yaşayan kişinin aile yapısı, aile içi ilişkileri, anne baba tutumları, çevresel ve kültürel faktörler vajinismus rahatsızlığına etken olan faktörler arasında gösterilebilmektedir.

Vajinismus rahatsızlığı yaşayan ‘’evlendim ama ilişkiye giremiyorum.’’ Diyen kadınlarda, ‘’vajinam oldukça dar, kızlık zarım çok kalın, vajina girişinde duvar var gibi hissediyorum, canım çok yanacak, vajinamdan çok kan gelecek, penis dokunduğunda bile canım çok yanıyor. ‘’Söylemlerine dair yanlış inanışlar ve tutumlar gözlenmektedir.

Vajinismus rahatsızlığına yanlış inanışlar neden olduğu gibi, cinsel ilişkiye hazır olamama fiziksel ve cinsel travmalar, kültür faktörü, cinsel mitler ve cinsel eğitimin eksik olması, cinsel istismar, ilk ilişkiye dair yanlış anlatım vajinismusa neden olabilmektedir.

Vajinismus rahatsızlığının nedeni vajina değil beynimizdir. Yani cinsellikle cinsel ilişkiyle ilgili zihnimize yerleşmiş yanlış inançlarımızdır. Bu yüzden vajinaya uygulanacak olan müdahaleler etkisizdir. (Vajinada tıbbi bir müdahaleyi gerektiren bir durum yoksa) yine bunun yanı sıra kas gevşetici ilaçlar, antidepresanlar (kişide depresyon yoksa), alkol alımı, uyuşturucu kremler vajinismus rahatsızlığını çözmez ve etkisizdir. Vajinismus psikolojik bir rahatsızlıktır. Tedavi ve terapi gerektirir. Vajinismus tedavisinde süreç doğru ve sağlıklı bir şekilde ilerlediğinde vajinismus %100 çözülecek bir durumdur. Eğer ‘’Bende vajinismus sorunu yaşıyorum, evlendim ama ilişkiye giremiyorum’’ diyorsanız çözmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Uzman Psikolog ve Aile Danışmanlarından Randevu Almak İçin

0544 204 61 82 ve 0322 234 9 234