Telefon: 0544 204 61 82
e-mail: adanaterapi01@gmail.com

ADANA YETKİLİ MOXO DİKKAT TESTİ UYGULAMA MERKEZİ

moxo testi nedir, moxo performans testi nedir

ADANA YETKİLİ MOXO DİKKAT TESTİ UYGULAMA MERKEZİ

ADANA YETKİLİ MOXO DİKKAT TESTİ UYGULAMA MERKEZİ

Merhaba ben Klinik Psikolog Mihriban Taşpınar. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Özel Kariyer Aile Danışmanlık Merkezi’nde Moxo test uygulayıcısıyım. Bu yazımda size Moxo Dikkat ve Performans Testi’ni, testin nasıl uygulandığını ve bu testi kimlerin uygulayabileceğini anlatacağım.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanımlanırken dikkat, aşırı hareketlilik (hiperaktivite) ve dürtüsellik kelimeleri kullanılmaktadır. Dikkat; bir şeye odaklanmayı, odaklanma sonrasında bu odağı sürdürebilme becerisini ve yeni konulara geçildiğinde konsantrasyonun nasıl olduğunun değerlendirildiği kısımdır. Hiperaktivite; en kaba tabirle aşırı hareketliliği içeren kısımdır. Dürtüsellik ise gelen uyaranı değerlendirmeden hemen cevaplama olarak tanımlanır. Yani dürtüsel olan çocuk her istediği her zaman olsun ister diyebiliriz. 

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanımlaması yalnızca hareketli çocuklar ya da dikkati kolay dağılabilen çocuklar için uygun değildir. Çünkü her dönemin kendine has özellikleri vardır ve her yaşta belirli seviyelerde dikkat dağınıklığı ve hareketlilik normal karşılanır. Bu davranışlar belirli bir dönem içerisinde aşırı olduğunda, kişinin işlevselliğini bozduğunda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olma ihtimali düşünülmelidir. Bunun değerlendirmesini yapabilmek için bazı testler kullanılır. Moxo Dikkat ve Performans testi bu aşamada devreye girer. 

Moxo Dikkat ve Performans testi 6 yaş ve üzeri kişilerde dikkati, odaklanmayı, hiperaktiviteyi, dürtüselliği ve zamanlamayı ölçen bir testtir. Yaklaşık 18 dakika sürer. Test bilgisayar üzerinden uygulanır. Test boyunca kişiye üzerinde farklı resimler olan kartlar gösterilir. Test esnasında kişiden kendisine atanan kartı her gördüğünde boşluk tuşuna basması istenir. Gösterilen kartlarla beraber görsel ve işitsel çeldiriciler ekrana verilir. Amaç kişinin bu çeldiricilere rağmen kendisine atanan karta olabildiğince hızlı ve hemen yanıt vermesi beklenir. Testte kişinin dikkat, zamanlama, dürtüsellik ve hiperaktivite performanslarının zaman içindeki değişimini gözlemlemek amaçlanır. Testin sonucunda kişinin dikkat, zamanlama, dürtüsellik ve hiperaktivite alanlarıyla ilgili bilgiler elde edilir. Değerler şiddet seviyesine göre değerlendirilir. Moxo Dikkat ve Performans testini psikologlar, psikiyatristler psikolojik danışmanlar ve özel eğitim uzmanları ve aile danışmanları uygulayabilir. 

Siz de çocuğunuzda dikkat, odaklanma, konsantrasyon, hiperaktivite, dürtüsellik alanlarından herhangi bir problem olduğunu düşünüyor ya da gözlemliyorsanız kurumumuzla iletişime geçip moxo test uygulama birimimizden görüşme talep edebilirsiniz.

Randevu İçin: 0322 234 9 234 ve 0544 204 61 82