Telefon: 0544 204 61 82
e-mail: adanaterapi01@gmail.com

VAJİNİSMUS ADANA (CİNEL İLİŞKİDE KASILMA)

VAJİNİSMUS ADANA (CİNEL İLİŞKİDE KASILMA)

VAJİNİSMUS (CİNEL İLİŞKİDE KASILMA) 

Vajinismus nedir; kadının cinsel ilişkiye girmek istemesine rağmen kendi bilinç ve iradesi dışında, kadının bilinçdışı gerçekleri, doğruları sonucu sağlıklı bir şekilde cinsel ilişkiye girememesi vajinusmus denir. Vajinismus durumunda kadın, cinsel ilişki esnasında kendini kasar (cinsel ilişkide kasılma) penisin vajinadan içeri girmesini engeller.

Vajinimus rahatsızlığının, vajinanın dar ya da küçük olması ile hiçbir ilgisi yoktur. Vajinismus cinsel ilişki sırasında istemsiz bir şekilde kasılma halidir. Vajinismus rahatsızlığı yaşayan kadın kendi vücuduna yabancılaşma gerçekleştirir. Vajinismuslu kadınlardaki bu negatif, olumsuz algı, kadının cinsellikle ilgili bilgi eksikliğinden, cinsel mitlerden, öfke, kızgınlık hatta çaresizlik sebebiyle gelişen vajinam bana ihanet ediyor düşüncesinin sonucudur. Vajinismus rahatsızlığı yaşayan bazı kadınlar, cinsel organlarının çekici olmadığını ve oraya dokunulmaması gerektiğini düşünürler ve hatta eşlerinin cinsel organlarına bırakın dokunmayı görmeye tahammül edemezler.

Vajinismus rahatsızlığında hazzın yerini acı, ağrı, korku ve kaygı alır. Buna bağlı olarak da dile gelen düşünülen cinsel ilişkide kasılıyorum yargısıdır. ‘’Cinsel ilişkide kasılmayı önlemek sağlıklı bir cinsel ilişki için; bedensel, ruhsal, zihinsel dengeyi sağlamak çok önem teşkil eder. 

Vajinismus Cinsel İlişkide Kasılma 

‘’ Eşi itme ‘’

‘’ Yataktan kaçma ‘’ 

‘’ Ağlama Nöbetleri ‘’

‘’ Eşe yalvarma ‘’

‘’ Bağırma, Terleme ‘’

‘’ Titreme, Huzursuzluk ‘’ 

‘’ Erteleme ‘’ 

‘’ Karın ve baş ağrıları ‘’ 

‘’ Bacakları kapama ‘’ 

‘’ Vücudu sıkma, Kasma ‘’ 

‘’ Nefes tutma gibi durumlara yol açar. 

Bu durumlarda hepsi olmasa da bir kaçını vajinismusta mutlaka görmekteyiz. Duygusal stres, yetersizlik duygusu, kendini evli gibi hissedememe, kurgulama ve şüpheler vajinismus yaşayan kadında yoğun olarak görülebilir.

Vajinadaki kaslar esnek ve kaslı bir yapıya sahip olup bu kaslar vajinismus rahatsızlığı yaşayan kadında kontrolsüz bir şekilde daralarak cinsel ilişkide kasılmaya, kedini sıkmaya, bacakları kapatmaya neden olur ve cinsel ilişkiyi engeller. 

     

     Cinsel ilişkide kasılmanın, birliktelik yaşamanın birçok nedeni olmakla birlikte bu nedenleri psikolojik ve yapısal olarak değerlendirebiliriz. Fakat cinsel ilişkide kasılmanın ağrılı cinsel ilişkinin en büyük nedeni psikolojiktir. 

   

    Vajinismus doğru yöntem ve tekniklerle, vajinismus egzersizleri ile kadında farkındalık oluşturarak çözülebilir bir durumdur. İlk gece korkusu, kızlık zarı düşüncesi, namus koruma kavramı, cinsellikle ilişkili kültürel mitler ve ön yargılar kadının çevreden duyduğu yalan yanlış abartılı bilgiler kadının bilinçaltına yerleşir ve ilişki kurmasını engeller. Bazı vajinismus problemi olan kadınlar problemi çözme adına başta vajinismus egzersizlerini dahi reddeder. Kadının ilk cinsel deneyimi sırasında da acı çekmesi partneri tarafından ilişkiye zorlanması, tecavüze uğraması gibi nedenler vajinismusa sebep olabilir. 

   Cinsel istismar, ensest ilişkiye maruz kalma, anne babanın cinsel ilişkisine maruz kalma, baskıcı aile yapısı, cinsellikle ilgili yanlış inanç ve tutumlar, abartılı anlatılan bilgiler vajinismusun sebepleri arasında gösterilebilir. Ayrıca kadının kendisini cinsellik konusunda başarısız, umutsuz, yetersiz görmesi kadının aşırı kaygılı, stresli yapıya sahip olması vajinismus sebebi olabilir. Vajinismus cinsel ilişkide kasılma, kendini kapama, cinsel ilişki ilk kez girecek olan kadınlarda görülebildiği gibi sonradan bu rahatsızlığa yakalanan kadınlarda görülebilir. 

     Sonuçta ne zaman, hangi dönemde, hangi nedenlerle olursa olsun vajinismus kendine has yöntem ve tekniklerle vajinismus egzersizleri ile % 10 tedavi edilebilen bir durumdur. Vajinismus rahatsızlığının ilk aşamasında jinekolojik muayene herhangi bir yapısal sorun olup olmadığı ile ilgilidir. Vajinismus tedavisinde doğru bilinçli bir eğitim, danışmanlık hizmeti, vajinismus egzersiz çalışmalarıyla olumlu sonuçlara ulaşırız. Sonuçta vajinismusun bir rahatsızlık olduğunu, utanılmaması gerektiğinin farkında olmalıyız.

      Sizde de vajinismus rahatsızlığı var ise bu durumla baş edebilmek ve sağlıklı cinsel hayata kavuşmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bilgi ve Randevu Almak İçin Hemen Arayınız
0322 234 9 234 ve 0544 204 61 82