Telefon: 0544 204 61 82
e-mail: adanaterapi01@gmail.com

Aile Terapisi Nedir? Ne İşe Yarar?

aile terapisi nedir

Aile Terapisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Aile Terapisi Nedir?

Aile terapisi nedir diye merak ediyor olabilirsiniz. Aile terapisi, bireysel terapi görenlerin iyileşmelerinde aile yapısının öneminin fark edilmesiyle ortaya çıkan psi­koterapi şeklidir. Terapi metodları arasında yeniden önem kazanmakta olan aile terapisi değişik yaklaşım mo­dellerini içermektedir. Diğer terapi metodlanndan farklı olarak aile terapisi bireyin değil, ailenin sağaltımını amaçlar. Aile terapisi yeniden sorunlu aile ortamına dönen hastalardaki kötüleşmenin, onları izleyen profes­yoneller tarafından ilk ele alınan hastalar oldu. Türkiye’de aile yapısı değişmekte böylece terapiye ihtiyaç ortaya çıkmaktadır. Aile terapisinin ana esaslarını uygulamak için aile terapisi ekollerine ihtiyaç vardır. Aile terapi­sinin uygulandığı birçok metod da terapinin temel esaslarını oluşturur. Keza aile terapisi geniş bir yelpazedeki psikiyatrik hastalıklara uygulanmaktadır. Çünkü bu hastalıklar ailedeki ve aile dinamiklerindeki dengeyi boz­maktadır. Bu nedenle FMP aile terapisi tekniğine göre toplantı sistemi ve aile sembolü büyük önem taşımaktadır.

 

Aile Terapisinin Amacı Nedir?

Aile terapisi, tedavi görenlerin iyileşmesinde aile yapısının öneminin anlaşılmasıyla ortaya çıkan bir psikoterapi şeklidir. Oluşturduğu gruba göre grup terapisi olarak sınıflandırılabilse de tedavi amaçlı olarak grup terapisinden farklıdır. Grup terapisi bireysel ve hatta grup problemlerini çözmeye odaklanırken, aile veya evlilik terapisi tüm grubun problemlerini çözmeye odaklanır. Aile veya çift sorunlarını çözmek, bireysel sorunların çözülmesine yol açar.

 

Aile Terapisinin Gelişimi

Aile terapisinin gelişimi İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra başladı. Bu tarihten önce terapistler bazı ailelerin hastalar için toksik ortamlar yarattığını fark etmiş, ancak hastaneye yatırma gibi yollarla hastaları aile ortamından uzaklaştırmaya çalışmışlardır. Ancak hasta tekrar aynı ortama girince sorun yeniden başladı. Freudyen teoride hastanın nevrozu, çocuğun ebeveynleriyle sağlıksız ilişkisi bağlamında tanımlandı ve tedavi, hasta ile terapist (hasta ve ebeveynleri tarafından temsil edilen) arasındaki aktarım ilişkisi aracılığıyla açıklanıp çözümlendi. Aile terapisinde birçok okul, aile sorunlarıyla o anda ilgilenmeye ve onlarla “burada ve şimdi” şeklinde ilgilenmeye çalışır. Aile terapisinin farklı teknikleri vardır. Bunlardan bir tanesi de FMP Aile Terapi Tekniğidir.

 

Özel Adana Aile Danışmanlık Merkezimizde en iyi aile terapistlerinde aile terapisi hizmeti alabilirsiniz. Aile terapisi almak için bizimle iletişime geçiniz.