Telefon: 0544 204 61 82
e-mail: adanaterapi01@gmail.com

VAJİNUSMUSTA YENİ YÖNTEMLER – Derya SEYDİOĞLU – Cinsel Terapist

VAJİNUSMUSTA YENİ YÖNTEMLER – Derya SEYDİOĞLU – Cinsel Terapist

VAJİNUSMUSTA YENİ YÖNTEMLER

Bu yazımda vajinusmus (Kadınlarda Kasılma Sonucu İlişkiye Girememe) konusunu nedenlerini, aşamalarını, doğru bilinen yanlışları ve çözüm yollarını uzun uzun anlatacağım.

KADINLARDA İLİŞKİYE GİREMEME (VAJİNİSMUS)

           Uzman Cinsel Terapist Derya SEYDİOĞLU, Adana ilinde cinsel problemeler (vajinusmus ve erken boşalma) ile ilgili çalışmalar yapmaktadır. Türkiye’de yaşayan evli çiftlerin %10’unda vajinismus sorunu yaşanmakta iken dünya’da bu arana batı ülkelerinde daha düşükken, doğu ülkelerinde çok daha yüksektir.  

Vajinismus; kadının istemsiz kasılmalar sonucunda ilişkiye girememe durumuna yol açan cinsel sorun olarak tarif edilebilir. Yaşadığınız vajinismus sorununun nedenleri arasında başta geçmiş yaşantılar, korku ve kaygı olmak üzere birden çok nedenden bahsedilebilir. Bu sebepleri aşağıdaki yazımızda tek tek açıklayacağız. Fakat unutmayın merkezimizde vajinismus tedavisi % 100 olumlu sonuç vermektedir.

Adana Vajinismus tedavisi sürecinde verilen egzersizleri doğru olarak yerine getirdiğinizde bu hastalık sizin kâbusunuz olmaktan çıkacaktır. Vajinismus tedavisi sürecinde cinsel terapist Derya SEYDİOĞLU ile yaptığınız görüşmeler sonucunda mutlak suretle ilerleme kat edeceksiniz. Aşağıda yazımızı mutlaka okuyunuz. Adana ve Adana çevresinde yaşıyorsanız cinsel sorunlar ve çözümleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. (Cinsel Terapist DERYA SEYDİOĞLU) kimdir? Öğrenmek için tıklayınız.

Adana VAJİNİSMUS (Kadınlarda Kasılmalar ve Korku Sonucu İlişkiye Girememe) NEDİR?

Vajinismus ( Vaginismus ) ; vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmeyi ağrılı ve/veya imkansız hale getirmesidir.

         Vajinismusu genel olarak tanımladığımız zaman fiziksel bir engel olmamasına rağmen kadının geçmiş yaşantılar, korku, kaygı ve endişelerinden dolayı cinsel ilişkiye izin verememesi olarak tanımlıyoruz.

         İlişikiye girememe (vajinismus) sebepleri içinde en başında vajina girişindeki kas grubunun istem dışı kasılmalar sonucu cinsel birleşmenin olmaması durumu vardır. Kasılmalar istem dışı olarak gelişir. Kasılmalar bilinçli ise bu vajinusmus sorunu değil başka bir cinsel problemdir.

Vajinismus tedavisi çözüm aşamaları;

5 Aşamalı Vajinismus Çözümü (Parmak Egzersizi isteğe bağlı bir egzersizdir)

Adana Özel Kariyer Aile Danışma Merkezinde Çift terapisi  hizmet vermekteyim. kurumumuz aile bakanlığına bağlıdır.

Merkezimize gelen vajinismus danışanlara beş aşamada kişiye özel ve çifte özel terapi uygulayarak sonuca ulaştırıyoruz.

Merak etmeyin merkezde hiçbir şekilde cinsel birleşme veya başka bir şey istemiyoruz.
Kişiye özel ve çifte özel bilgilendirme ve terapi yaparak ev ödevi şeklinde, kendi güvenli alanınızda ve kendiniz cinsel birleşmeye hazır olunca çift olarak beraber yapıyorsunuz.
Tedavide uygulanan beş aşama aşağıdaki gibidir.
  • Vajinusmus Aşama -1 : Çift veya Kişiye özel problem tespit
  • Vajinusmus  Aşama -2: Kişiye özel bilinç altı yapılandırma
  • Vajinusmus Aşama -3: Çift ve kişiye özel tedavi
  • Vajinusmus Aşama -4: Çift ve kişiye özel psikolojik danışmanlık
  • Vajinusmus Aşama -5: Çift uyumu ve mutlu evlilik hayatı.

 

Vajinismusun oluş nedenleri kişilere göre farklılık gösterir.

   Özetle üzerinde durmak gerekirse; kadını her alanda ve cinsellikte “talep eden olmama”, “istekli gözükmeme” vurgularıyla yetiştiren geleneksel tutum vajinismus ve diğer cinsel işlev bozukluklarının gelişimine zemin hazırlar gözükmektedir. Cinsel eğitimin uygun verildiği, cinselliğin konuşulabildiği, çocukluk yaşlarından itibaren cinselliğin bir haz alma davranışı olarak kurgulanabildiği, kadının cinselliğine de değer verildiği toplumlarda vajinismusa daha az rastlanır.

   Cinsellikle ilgili yanlış inanışlar ve tabular vajinismus gelişiminde önemli. Ülkemizde çocukluktan kalma korkuların, bekâret kavramına verilen tartışılamayan önemin, ‘kızlık zarı’ ve ‘ilk gece’ konusundaki yaygın yanlış inanışlarla pekişen kaygıların, geleneksel toplumlarda flörtöz ilişkilerin yaşanmasındaki zorluklar nedeniyle cinsel deneyimin aşamalı gelişmeyip doğrudan cinsel birleşme ile başlamasının vajinismus gelişmesinde etken olduğu söylenebilir. İlk gecenin ‘korkunç’ olduğu söylemleri, ‘kovalar dolusu akan kan’ hikâyeleri, ‘kız olmanın değil de, kadınlığın çok çok zor ve çileli’ olduğu tekrarlarıyla büyüyoruz. Nedense vajinal açıklık hep kara, çirkin deliğe benzetiliyor, kızlık zarı ise kalın duvara ya da örümcek ağına. Zarı anlatırken ‘dantela’ diyoruz oysa biz. Tanımlamaları değiştirmek bile öğrenmede ve tedavide etkin olabilir.

   Toplumun cinselliğe bakışı  temel etken gibi görünse de bazen vajinismuslu kadınlarda altta yatan farklı nedenler tabloyu ağırlaştırabilir. Geçmişteki cinsel tacizlerin etkilerine, çocukluktaki aile içi etkileşimler nedeniyle kadın rolünü benimsemekle ilgili zorluklara, gebe kalmakla ilgili kaygılara da rastlanabilir vajinismuslu kadınlarda. Heteroseksüel evliliğe zorlanan, eşcinsel kadınlar da da cinsel sorun vajinismus gibi karşımıza çıkabilmektedir. 
        
 Benim vajinam çok küçük olabilir veya çok dar bu yüzden ilişkiye giremiyorum diye bir kavram genelde yoktur, çünkü vajina esnektir ve doğumda bir çocuğun başını çıkaracak kadar genişleyebilir (ki bu yaklaşık 10 kat genişlemedir).

         Cinselliğin konuşulmasını ayıp, günah sayarak cinsellik ile ilgili yanlış ve eksik bilgiye sahip olan bir kadına vajinismus tedavisi uygulanan cinsel terapi sürecinde ilk olarak evli çifte cinsellikle ilgili doğru eğitimin verilmesi gerekir.

         Korku ile kadının vücudunda ve vajen bölgesinde kasılmalar ve kilitlenmeler oluşur. Bu kasılmalar kadının kontrolü dışında oluşur. Vajinanın girişindeki kasların kasılmasının yanında tüm vücutta bir kasılma, endişe, korku ve panik hali olur ve kadın bacaklarını sıkıca kapatır.

   Adana Vajinismus sorunu olan kadınların büyük çoğunluğu doktora muayene olamaz, tıpkı ilişkide olduğu gibi panik ve korkuya kapılır, bacaklarını kapatır ve ağlama krizine girerler. Bir kısmı rahatça muayene olabildikleri halde ilişkiye izin veremezler.

         Çocukluk ve ergenlik döneminde bilinçaltımıza yerleştirilen kızlık zarı çok önemli ve mutlaka korunması gerekir, ilişki ayıp ve günahtır gibi komutlar kadının vajinismus olmasının nedenleri içinde açıklayabiliriz. 

Sizlerinde vajinismus yada diğer kadın cinselliği hakkında sorunlarınız varsa uzman cinsel terapist Derya SEYDİOĞLU’dan doğrudan randevu alabilirsiniz. 
 Uzman Cinsel Terapist Derya SEYDİOĞLU’ndan direk randevu almak için : 

 0544 204 61 82 ve 0322 234 9 234

Kariyer Aile Danışmanlık Merkezi Ofisimizden Randevu Almak İçin

 0544 204 61 82 ve 0322 234 9 234

Kurumumuz Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığına Bağlı
Özel Aile Danışma Merkezidir.

Vajinismusta Önerilmeyen Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Alkol alıp ilişkiye girme: Kişinin alkolle sarhoş olması ilişki için yeterli olmayacak tam aksine cinsellikten soğutabilecek ve ayrıca kişinin dini inançlarını rencide edebilecektir. Ayrıca her cinsel ilişki öncesi alkol almak kişiyi alkol bağımlısı haile getirebilir. Bu şekilde alkol bağımlısı haline gelen pek çok kişi mevcuttur. 
20 yıllık tecrübemizde maalesef uyuşturucu madde kullanıp da ilişki deneyenlere dahi şahit olduk. 

Antidepresan veya uyuşturucu ilaçlar kullanma: Sersemlik yapıcı, uyku verici ilaçların kullanılmasına rağmen vajinismus hastalarının cinsel ilişki sırasındaki kasılmaları devam etmektedir. Diğer taraftan antidepresan ilaçların cinsel isteksizlik, ağızda kuruluk, sersemlik, uyku hali gibi pek çok yan etkileri mevcuttur. Bu tür ilaçlar verilirken kar/zarar oranı hesaba katılmalıdır.

Vajinismus sorunu yaşayan kişilerde, vajinismus problemine eşlik eden bir depresyon (içe çökkünlük) durumu yok ise antidepresan ilacının alınmasına gerek yoktur. Pek çok hastada olan hafif sıkıntılar ise cinsel tedavi sonrası dönemde kendiliğinden düzelecektir.

Genel anestezi ile cinsel ilişkiyi deneme (uyutularak): “Bir kere yapalım, gerisi gelir” mantığı ile son derece yanlış bir şekilde hekimler tarafından yönlendirilerek, muayenehane ortamında genel anestezi verilerek (uyutularak) çiftlerden ilişki tecrübesini yaşaması beklenmektedir. Hatta bazı anestezi uzmanları – teknikerleri hastaların evlerine giderek hastaları uyutmakta ve bu şekilde eşleri ile birlikte olmalarını istemektedir. Eşi anestezi altında uyurken erkek eşten ilişkiye girmesini istemek, tecavüzü andıran bir uygulamadır. Psikolojik şikayetleri de beraberinde getirir.

Diğer taraftan bir şekilde genel anestezi altında cinsel birleşme gerçekleşse dahi, vajinismus problemine sahip kadınlar anestezinin etkisi bittikten sonra kendilerine gelince ilişkiden kaçınmaya devam etmektedirler. Ayrıca bu tür anlamsız girişimler çiftleri cinsellikten ve cinsel ilişkiden soğutabilmektedir.

Belden uyuşturma ile cinsel ilişki (Epidural veya Spinal anestezi): Muayenehane veya ev ortamında, epidural veya spinal anestezi adı verilen yöntemlerle belden yapılan iğnelerle belden aşağısı uyuşturulduktan sonra ilişki denemesinde bulunmak başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Çünkü çoğu vajinismus hastası ilişki sırasında yalnızca ağrı yaşamaktan çok, ilişkide kanamaktan, hatta yırtılmaktan korkmaktadırlar.

Bu tür tedaviler de yarar yerine zarar getirir ve kişilerin umutlarını kırmaktadır.

Kızlık zarının çıkarılması (Himenektomi): Pek çok jinekolog tarafından vajinismus hastalarına rutin olarak uygulanan “himenektomi işlemi” yani kızlık zarının ameliyatla çıkartılması, eğer kızlık zarında yapısal bir problem yoksa gereksiz bir işlemdir ve sorunu çözmez. Çünkü vajinismus sorununun nedeni büyük oranda kızlık zarında değil, bilinç dışında yatmaktadır.

Buradaki tek istisnai durum ise kızlık zarının normalden oldukça kalın ve yüksek kenarlı olması (rigid hymen) ile kızlık zarı kenarında bulunan bölgenin aşırı hassasiyeti olarak bilinen “vulvar vestibulitis sendrom” dur. Her iki durum da basit bir jinekolojik muayene sonrasında tecrübeli bir jinekolog tarafından rahatlıkla tanınabilir ve cerrahi olarak kızlık zarının bölgesel çıkarılması ile tedavi edilebilir.

Tüm diğer durumlarda vajinismus hastalarına himenektomi operasyonu önerilmez. Böyle bir işlem sonrası sorun çözülmeyecek, tam aksine umutsuzluk ve karamsarlıklar artacaktır.

Tek seanslık vajinismus tedavileri: Çok hafif düzeyde vajinismus problemi taşıyan hastalar haricinde tek seanslık cinsel tedaviler asla işe yaramamaktadır. Çünkü vajinismus sorunu çok küçük yaşlardan itibaren gelen derin bir problemdir.

Yalnızca bilgi eksiklikleri ve tecrübesizliklere bağlı cinsel ilişkiye girememe sorunlarında tek seanslık cinsel tedavi çözüm olabilir. Onun haricinde sonuç almak mümkün değildir. Çünkü kimsenin elinde bir sihirli değnek yoktur.

Adana Vajinusmuslu kadınların bazıları ise kızlık zarlarının çok kalın olduğuna ve bu yüzden ilişkiye giremediklerine inanırlar ve de eşlerini de inandırırlar. Sorunun kızlık zarının ortadan kalkmasıyla çözüleceğine inanan çift bir kadın doğum uzmanına giderek ve anestezi ile bayıltılarak kızlık zarlarını ameliyatla açtırırlar, ama bu da çözüm getirmez ve bunun da işe yaramadığını gören çift iyice umutsuzluğa,  karamsarlığa kapılıp ilişkilerini yıpratmaya ve birbirlerini suçlamaya başlarlar.

Adana Vajinismusun ilaçlarla veya genel anestezi (bayılma) altında ilişkiye girmekle  çözüleceğine inanılır, uyutularak kaslarda gevşeme sağlanabilir ve hatta yanlış bir metod olarak vajinusmuslu kadınların genel anestezi ile uyutulup partnerleri ile cinsel ilişkiye girmeleri sağlanır ama bu sorunu çözeceğine daha da büyütebilir. Kadın uyanık olduğunda cinsel ilişkiden yine korkacaktır ve kocası ise daha evvel anestezi altında ilişki kurduğu eşine karşı zorlayıcı bir tutum izleyebilir. Bu da korkuyu arttırır. Ayrıca anestezi altında ilişkiye girilen kadın kendi kontrolü dışında bu tip bir ilişki yaşamaktan psikolojik olarak kötü etkilenebilmektedir.

         Bu yaklaşımın nedenlerin bir tanesi vajinismusun   cinsel yaklaşım, vajinaya giriş  sırasında vajenin etrafındaki kasların kasılması ve bundan dolayı cinsel ilişkiye girilememesi düşüncesidir. Bu tamamamen yanlıştır.

         Vajinismuslu kadınlara sakinleştirici ilaç, antidepresan ilaç vermekle bu sorun çözülmez, aksine bu tip ilaçların bazılarının cinsel isteği azaltıcı etkisi vardır, böylece sorun çözülmediği gibi başka bir sorun olan cinsel isteksizlikte sıkıntıya eklenmiş olur.

         Kas gevşeticiler veya alkol alıp sarhoş olup cinsel ilişkiye girme çabaları da hep hüzün ile sonuçlanır.

         Çok kolay tedavi edilebilen bir sorun olan vajinismus bu tip yanlış bilgi ve denemelerle büyür, büyür.

         Kadında sıkıntı, gerginlik  başlar, kendisinde eksiklik olduğu duygusu ile suçluluk duymaya başlar, ümitsizlik ve karamsarlığa düşer.
 
           Kadınların çoğunluğu bu durum karşısında gösterdiği tepkinin fazlalığını ve de gereksizliğini bilir, korkuya karşı verdiği tepkinin  aşırılığını mantıken bilmesi ve de bunun gereksizliğini kabul etmesi de bunu çözmeye yetmez ve bir iç karmaşa yaşar. Ben eşimi seviyorum, onu istiyorum, kanunen benim eşim, ailem onu kabul ediyor, ben kabul ediyorum, peki neden bunu yapamıyorum gibi iç karmaşalar ve bunalımlar yaşayabilir.

Sizlerinde vajinismus yada diğer kadın cinselliği hakkında sorunlarınız varsa uzman cinsel terapist Derya SEYDİOĞLU’dan doğrudan randevu alabilirsiniz. 
 Uzman Cinsel Terapist Derya SEYDİOĞLU’ndan direk randevu almak için : 
0531 542 42 00
Kariyer Aile Danışmanlık Merkezi Ofisimizden Randevu Almak İçin
0322 234 9 234
0544 204 61 82 ,
Kurumumuz Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığına Bağlı
Özel Aile Danışma Merkezidir.

Adana VAJINUSMU KADINLARDA SAVUNMA MEKANİZMASI

         Bazı kadınlarda cinsel isteklerinin olmadığı şeklinde düşünürler, ben ilişkiye arzu duymuyorum, duysam yapacağım ama içimden gelmiyor diye yakınırlar, bu da tamamıyla bir savunma sistemidir, insan canının yanacağından korktuğu veya zarar göreceğine inandığı veya inandırıldığı şeyi isteyebilir mi?

           Bazen çözüm olarak  vurdum duymazlık yaşar ve beni seven beni böyle de sever illa cinsel ilişki mi yaşamak gerekir gibi bir takım savunma mekanizmaları geliştirerek kendisini rahatlatmaya çalışır, ama sorun hep vardır ve her gün büyür, bir gün eşlerin her ikisi de bunu taşıyamayacak hale gelir ve ilişki biter.

Adana VAJİNİSMUSLU KADINLARA EŞLERİN YAKLAŞIMI

           Erkekler başlangıçta çok ılımlı yaklaşırlar ilişkiye giremeyen eşlerine, bazen de anlayamama ve öfke ve kırılganlık hisleri arasında kalırlar. Bedensel hiç bir sorunu olmamasına rağmen bazen erkekte sertleşme sorunu da başlayabilir. Erkek sonuçta tahammülsüzleşebilir, eşini zorlayabilir veya aldatabilir.

         Bazen de hanımlarımız cinsel tedavi olmayı istedikleri halde eşlerinin sorunu önemsemediklerini, tedaviye başvurmayı ertelediklerini veya olay çözüme yaklaştığı sırada eşlerinden destek göremediklerini fark eder buna çok şaşırırlar.

         Cinsel ilişki ile ilgili kaygı ve korkular yalnızca kadınlarda olmaz bazı erkeklerde de bu olabilir. Kadınlar için bunu anlamak veya hissetmek çok zordur çünkü onlar kendi problemlerine ve de çözümlerine odaklanmışlardır. Evet, bazen bunu anlamak veya hissetmek zordur ama şöyle düşünün başka insanlarda, hatta bazen sizde bu konuda kendinizi anlayamıyorsunuz. Ama gerçek olan şu ki problem var. İşte benzer bir yaklaşımla yaklaşırsanız eşinizide anlayabilirsiniz, buda çözümü kolaylaştırır. Onunda ilişkiden korkabileceğini, canının acıyabileceği ve ilişkide penisinin zarar göreceği  düşüncesinin olabileceğini kabul etmeniz gerekebilir. 

           Cinsel Tedavi de hanımların yanı sıra, gerekirse erkeklere de kaygı ve korkularını yok edici, destek verici cinsel terapi yapılmalıdır.

         Vajinismus kadının ve erkeğin ortak bir sorunu olup, hiçbir taraf diğerini suçlamamalı veya anlayışsız olmamalıdır.

adana Vajinismusun Kesin Çözümü adana

Adana da cinsel terapist Derya SEYDİOĞLU vajınismus ve diğer kadın cinselliği konusunda danışanlarına çözüm odaklı olarak yaklaşmaktadır. Kesin çözümü olan vajinismus, uzman cinsel terapist Derya SEYDİOĞLUtarafından rahatlıkla tedavi edilmektedir.

  • Birinci grupta, hafif düzey vajinusmus ve 3 seansta vajinismus tedavisi olanlar
  • İkinci grupta orta düzeyde vajinusmus 3-6 seanslık sürede vajinismus tedavisi olanlar
  • Üçüncü grupta tam vajinusmus 6 seanstan uzun sürede vajinismus tedavisi olanlar
  • Dördüncü grupta ise ciddi kişilik bozukluğu gösteren vajinusmus ve 10 seanstan uzun vajinismus tedavi süresine rağmen tedavi olamayan veya vajinismus tedavisinden vazgeçen olgular yer almaktadır.

 

Sizlerinde vajinismus yada diğer kadın cinselliği hakkında sorunlarınız varsa uzman cinsel terapist Derya SEYDİOĞLU’dan doğrudan randevu alabilirsiniz. 
 Uzman Cinsel Terapist Derya SEYDİOĞLU’ndan direk randevu almak için : 

Kurumumuz Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığına Bağlı
Özel Aile Danışma Merkezidir.